ICOM IC-F1610

Recently, I have acquired a few professional radios used in taxi service for a good price. Radios are very well made, very rugged and probably very reliable. They are VHF only. Service manual with full schematics and programming software is available.

After searching Internet back and forth for some information and software i have finally gathered all I need and I will share it here.

Programming cable

Original cable is supposed to be ICOM OPC-592. By looking at the schematic I realized it is simple one wire TTL-UART. In the past I hacked together same interface for Alinco DJ-X30 scanner. Here is the schematic:

If you do not have this “FTDI” interface, I would recommend buying one with Silabs CP2101 chipset. That one is least problematic. FTDI and Prolific are often fake chips and driver refuse to work with those.

My ugly hack cable:

If some wants ready made cable, leave a comment and I can make it for you.

Programming (cloning) software

Deep down on the web there was installation files available for download. I believe this software was sold by ICOM, but it is more that 15years old (and still works well on Windows 10). I think no one will be offended if I mirror it here. I consider this abandon-ware.

Do not ask me how to program X or Y, I still do not know. There are many options related to trunk operation in professional segment and I have almost no clue. I was able to program channels to get to my repeater and open VHF channels.

Download the software CS-F1600 CD-221501-003

Service manual

ICOM service manuals do not stop to amaze me. One can learn so much by studying their block diagrams and schematics. It is invaluable to have it. I also own very old ICOM IC-240 from late 70’s and with help of service manual I was able to fix it and make new VFO unit for it!

IC-F1610 Service Manual

 

 

43 thoughts on “ICOM IC-F1610

 1. petr

  Zdravím, pořídil jsem icom ic-f1610, bohužel nejde mi programovat, zkoušel jsem co se dalo, nevím kde je chyba, jestli ovládací software, nebo programátor….mám win10 a taky jsem zkoušel na winxp 32bit…
  poradíte mi ? díky

  Reply
  1. mirek Post author

   Zdravim,
   Nedokazu takhle rict v cem je problem. Pote, co jsem zapojil svuj kabel bez chyb, vsechno fungovalo na poprve. Chodi mi to na Windows 10 64bit.

   Reply
 2. Michael

  Hi – I’ve picked up one of these together with the cloning cable and software. I can’t get the software to read the radio at all. I presume the cable goes in the mic slot! Did you experience any issues with it? Cheers

  Reply
  1. mirek Post author

   Yes, cable goes to mic slot. I got it working without problem. My only issue was, when I assembled another cable for a friend and had wires reversed.

   Reply
 3. Radek

  Dobrý den přeji. Stanice Icom o kterých zde píšete maji v textu nabídky prodejce (RK,Praha 6) rekvenční rozsah 146-174Mhz. Rád bych se Vás v této souvislosti zeptal, zda jsou konkrétně tyto stanice které Jste zakoupil vhodné pro radioamaterský provoz a jdou teda rozšířit na AMA pásma.. Děkuji za Vaši laskavou odpověď.

  Reply
  1. mirek Post author

   Radia bez problemu chodi od 144MHz. Na amatersky provoz asi uplne vhodne nejsou. Squelch je nastaven natvrdo pri programovani, frekvence nelze volit rucne, pouze predprogramovane kanaly. To nemusi byt velky problem, maji 256pozic, takze vlastne cele 2m pasmo tam jde predprogramovat jako kanaly.
   Prevadece funguji dobre. Radio je velmi kvalitni, ma pry i peknou modulaci, nenecha se vyvest z miry out-of-band rusenim. Na moje pouzivani staci. Radio je primarne urcene na profi provoz v trunkovych sitich, ne pro AMA provoz. Z toho vyplyvaji jeho nevyhody.

   Reply
   1. Otta

    Squelch je sice naprogramován, ale pozor po vstupu do nadstavovacího menu si ho plynule změníš aš do šumu. A sice pozice 2 Memu při stlačení a přidržení tlačítka P2 otáčíš potenciometrem hlasitosti a tím nadstavuješ squelč atd…
    Otta

    Reply
 4. Tony

  Zdravím. Povedlo se ti získat informace jak upravit stanici podle toho poláka (viceo na youtube).
  díky za info, Tony

  Reply
 5. Pavel

  Dobrý den, mam dotaz ku scheme zapojenia programovacieho kabla na radiostanicu IC-F1610. Zo schemy mi nieje jasne, ide pin č.1 mikrofonoveho konektora na druhý pin z hora na prevodníku RS232??
  Lebo je to v scheme nakreslene medzi pinmi RS232 prevodnika DTR a RX.
  Katoda diody by potom isla na tretí pin prevodníka RS232 z hora.
  Odpor 10K na stvrtý pin z hora a pin č.8 z mikrofonoveho konektora na spodny pin prevodníka.
  Dakujem za odpoved.

  Reply
 6. Petr

  Nabizene stanice by mely mit jen 128k. tech 256 po rozsireni module pameti…
  Jake jsou to tedy prosim verze?
  Diky,

  Reply
 7. Amahamik

  rad bych se zeptatl, jak se da zbavit hvezd pri zapnuti koupeneho kusu, a druha otazka co obashuje polska verze SW a kde se da sehnat. Diky

  Reply
  1. Lucka

   Jestli budeš chtít, tak ti onu polskou verzi mohu poslat. Video k této verzi je na Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=1oxPfxB4lPk

   Napiš tady svůj email a pošlu ti poslkou verzi. Nebo případně rovnou kontaktuj polského radioamatéra “SQ7LRN” jenž jej nabízí od něj ke stažení i českým radioamatérům.

   Reply
 8. Otta

  Squelch je sice naprogramován, ale pozor po vstupu do nadstavovacího menu si ho plynule změníš aš do šumu. A sice pozice 2 Memu při stlačení a přidržení tlačítka P2 otáčíš potenciometrem hlasitosti a tím nadstavuješ squelč atd…
  Otta

  Reply
 9. Eric

  Hello from France

  Thanks for the information
  l have a IC-F 2610 I tried to program with an FTDI 232 (Chinese) but without success,
  with a Prolific cable (Chinese) without success,
  I succeeded with an old DLP-USB 232 circuit 🙂

  regards

  Reply
 10. Jarek

  OK2 GPS
  Nazdar všem dnes mi dorazila stanice ICOM IC-F1610 podle všeho s FW od poláka do menu vlezu kanály tam vydím ale když z menu vylezu vydím jen 5K sdíláku? nevíte co s tím?
  Díky Jarek OK2GPS

  Reply
 11. Jiri

  Zdravím, programovací převodník mám zapojený podle schématu, ale nechytá se. Možná je to špatným usb-com adaptérem. Je možné místo usb-com adaptéru použít standartní serial s 12V logikou?

  Reply
  1. mirek Post author

   Nelze pouzit s 12V logikou! Radio je ma 5V logiku. Navic 12V logika je invertovana. Zkus jiny prevodnik

   Reply
  2. Kybergreg

   Pokud chceš použít klasický COM port, asi budeš muset použít převodník s čipem MAX232 nebo obdobným, který to převede na TTL. Existuje i převodník, co si místo MAX232 vystačí s dvěma tranzistory. Možná bych k tomu schéma ještě někde našel.

   Reply
 12. Josef

  Zdravím! Nikde se mi nedaří zjistit jestli ICOM IC-F1610 umí přijímat (dekodovat) dtmf na způsob selektivní volby. Děkuji za info

  Reply
 13. Peter

  Zdravím, postavil som si programovací kábel podľa uvedenej schémy s doporučeným chipsetom CP2101. Programátor mi korektne vyčíta Clone Info (Model, Revision, …), ale keď spustím Clone Read, tak to končí hláškou “No answer from transciever”.. Vedeli by ste mi poradiť

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *